PLACINTA CU PUI SI BRANZA

Ingrediente:

12 foi de orez (pentru pachetele chinezesti)

450 g carne tocata de pui

½ ceapa si 1 catel de usturoi

¼ ardei rosu/galben, 1 ou

400 g cascaval ras KOLIBA

verdeata proaspata

sare, piper dupa gust

2 linguri pesmet

1 borcan rosii in bullion

50 g unt KOLIBA

IMG_8896

Metoda de preparare:

Toate ingredientele se cantaresc si se pastreaza la temperatura camerei pentru ~15 minute inainte de utilizare. Se preincalzeste cuptorul 15 minute la 200 C inainte de utilizare.

Intr-o tigaie se caleste in 30 g unt KOLIBA ceapa cu carnea de pui, usturoiul, ardeiul tocat cubulete si verdeata. Se da de pe foc cand incepe sa se caleasca si se lasa la racit. Se amesteca cu oul in momentul in care este rece.

Foile de orez se trec prin apa fierbinte si se umplu pe rand cu compozita pregatita. Se aranjeaza intr-un vas de cuptor uns cu unt KOLIBA.

Se toarna rosiile in bullion si un strat d epesmet peste rulouri. Se plaseaza in cuptorul incins pentru 15 minute. Se scoate de la cuptor si se adauga cantitatea ramasa sa branza KOLIBA si pesmet pe toata suprafata preparatului. Se reitroduce in cuptor pentru inca ~20 minute pentru gratinare.

Produsul este final la reducerea sosului si gratinarea totala a suprafetei. Se serveste cu salata si sos de smantana.

IMG_8901

Reteta realizata de Chef Gabriela Simion.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.